reklama
Zwierzęta mogą być urocze, szybkie, inteligentne, brzydkie i obrzydliwe, ale wszystkie są niesamowite! .
reklama
Osoby urodzone pod znakiem Barana są zazwyczaj pełne życia, gotowe na nowe wyzwania i uwielbiają aktywnie spędzać czas. Dobór odpowiedniej rasy psa może znacząco wpłynąć na jakość życia zarówno Barana, jak i jego czworonożnego towarzysza..
reklama
Który kot kocha spać i jeść lasagne? Czy stawiać na pierwszym miejscu sprawiedliwość i pomoc słabszym? A może znasz sprytne i zaradne kocury, ale jednocześnie bardzo pechowe? Sprawdź, czy znasz! Przeczytaj również Sławne koty z bajek i kreskówek .
reklama
Drodzy Kociarze, czy macie ochotę sprawdzić swoją wiedzę na temat tych tajemniczych i uroczych stworzeń? Czekają na Was pytania dotyczące różnorodnych aspektów życia kotów. Sprawdź, ile wiesz o tych niezwykłych zwierzętach..
reklama
Goldendoodle to urocze połączenie golden retrievera i pudla. Te szczenięta odziedziczyły najlepsze cechy obu rodziców, tworząc idealne połączenie dobrego wyglądu, inteligencji oraz radości z zabawy. .
reklama
Kot Korat wywodzi się z Tajlandii, dawniej znanej jako Syjam, gdzie jest formalnie uznawana za skarb narodowy, a także rasa kotów, które miały przynosić szczęście swoim właścicielom.
reklama
Fretki to niesamowite i bardzo interesujące zwierzęta, ale nie dla wszystkich, odpowiednie. Wymagają dużo czasu i uwagi, jak również mają swoje specyficzne nawyki. Sprawdź, czy je znasz. Przeczytaj też >> Ciekawostki o fretce.
reklama
Wybór pierwszego legowiska dla szczeniaka to decyzja, która może wpłynąć na komfort i zdrowie naszego pupila. Odpowiednie miejsce do spania zapewni mu nie tylko wygodę, ale również poczucie bezpieczeństwa,.
Anatolia Rutkowska
Autorka:
Anatolia Rutkowska

Czy kotka pamięta swoje kocięta

Dodano: 2024-05-31 10:05
Czy kotka pamięta swoje kocięta
Czy kotka pamięta swoje kocięta
Relacje między kocimi mamami, a kociętami różnią się od tych, jakie obserwujemy między ludzkimi rodzicami, a dziećmi. Koty to zwierzęta samotne, więc ich więzi rodzinne funkcjonują inaczej niż ludzkie.

Z tego powodu koty nie pamiętają swoich matek w taki sposób, jak robią to ludzie. Koty rozpoznają się nawzajem głównie za pomocą węchu, a matki i kocięta mogą się identyfikować, o ile nigdy nie zostaną rozdzielone. Jednak to nie oznacza, że będą zachowywać się wobec siebie czule. Gdy kociak osiągnie wiek około 10–12 tygodni, matka zaczyna traktować go jak każdego innego kota.
Jeśli koty zostaną rozdzielone, prawdopodobnie nie rozpoznają się po ponownym spotkaniu. Z czasem ich zapach ulegnie zmianie, co zmieni "tożsamość" kota w oczach drugiego. Nawet jeśli koty pozostaną razem, ich zapachy zaczną się zmieniać, gdy kocięta osiągną wiek około 12 tygodni.
W pierwszych tygodniach życia kocięta spędzają dużo czasu razem z matką, co pozwala im wypracować unikalny zapach. Później ich zapach zaczyna zanikać, a koty zaczynają przyswajać zapach otoczenia. W końcu zmiana ta staje się na tyle znacząca, że koty przestają rozpoznawać się jako członkowie tego samego miotu.
Jednak niektóre kocięta pozostają z matkami aż do dorosłości. Dotyczy to częściej samic niż samców, które mają tendencję do większej wędrówki. Jeśli samice będą kontynuować wzajemną pielęgnację, ich zapachy pozostaną zbliżone, co sprzyja utrzymaniu przyjaznych relacji.

Polecamy >> Kociak w domu. Wskazówki dla właścicieli kociąt
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji

Czy kotka pamięta swoje kocięta

Czy kocie mamy wiedzą, które to są ich kocięta

 

Przeprowadzono różne badania nad tym, czy kotki rozpoznają swoje kocięta. Większość kotek akceptuje każdego kociaka, który ssie, bez względu na jego pochodzenie. Można przenieść kocięta między różnymi matkami i zazwyczaj zostaną one zaakceptowane przez nową mamę. Sugeruje to, że koty nie mają silnego wrodzonego poczucia, które kocięta są ich własnymi. Opiekują się każdym kocięciem znajdującym się w ich legowisku.
Jednak koty zazwyczaj używają węchu, aby rozpoznać inne koty, które znają. Kocięta spędzające czas w legowisku matki zazwyczaj będą pod jej opieką, ponieważ "pachną" jak jej młode. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy kocięta nie są biologicznie jej własnymi.
Dlatego kotka nie wie, jakie kocięta urodziła. Istnieje jednak poczucie, które kocięta są „jej”, na podstawie tego, które z nich znajdują się w jej legowisku i  jak pachną. Jeśli znikną jakieś kocięta, prawdopodobnie je zauważy i będzie ich szukać.

Polecamy >> 
Ciekawostki o kociej mamie
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji

Czy kocie mamy wiedzą, które to są ich kocięta

Ile czasu zajmuje kociej matce zapomnienie o kociętach


To zależy od sytuacji. Gdy kocięta dorosną i przestaną być karmione przez matkę, ich relacje z nią zmienią się. Dzieje się, to gdy osiągną około 12 tygodni. Nie oznacza to, że matka o nich zapomniała, ale raczej, że zdaje sobie sprawę, iż nie musi już się nimi opiekować.
W niektórych sytuacjach kotka może nawet zachowywać się wrogo wobec swoich dorosłych kociąt, na przykład gdy zajmują jej ulubione miejsce. Może utrzymać bliskie relacje z niektórymi z nich, jeśli będzie je pielęgnować. Czasami jednak będzie się zachowywać, jakby ich nie znała.
Jej relacja z nimi zmienia się z rodzicielskiej na bardziej neutralną, gdy dorosną. Kotka zaczyna traktować je jak zwykłe koty, a nie swoje młode. Dzieje się tak głównie dlatego, że koty nie tworzą takich samych więzi rodzinnych jak ludzie.
Jeśli jednak kocięta zostaną odebrane matce dużo wcześniej, sytuacja wygląda inaczej. Matka będzie starała się je odnaleźć i nawoływać. Może to mieć miejsce, gdy kocięta umrą i ich ciała nie zostaną pozostawione matce do opłakania lub gdy kocięta zostaną przeniesione do nowego domu przed właściwym odsadzeniem.
W takich przypadkach matka będzie pamiętała o swoich kociętach przez kilka dni i będzie ich szukać. Z czasem jednak przestanie. Jeśli kocięta zostaną zabrane przed odsadzeniem, matka może szukać ich dłużej. Gdy kocięta mają około 10-12 tygodni, niektóre kotki będą szukać ich tylko przez kilka dni, zanim przestaną.

Polecamy >> Wychowywanie kociaka. Jak pomóc mu wyrosnąć na zdrowego, mądrego kota
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji

Czy kotka pamięta swoje kocięta

Czy koty pamiętają swoje rodzeństwo?


Zazwyczaj koty nie traktują swoich rodzeństwa inaczej niż inne koty. Jest to szczególnie widoczne, jeśli zostali rozdzieleni, a później ponownie połączeni. Po takim ponownym spotkaniu, w zależności od ich osobowości, koty mogą zachowywać się wrogo lub obojętnie.
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy kocięta są trzymane razem. Niektóre kocięta, nawet po odsadzeniu, nadal będą się pielęgnować i przytulać do siebie. Nadal mogą być dla siebie przyjacielskie, ponieważ mają wspólny zapach i spędzają czas razem.

Czy kotka pamięta swoje kocięta

Czy kotki odczuwają smutek, gdy zostają im zabrane kocięta


Jeśli kocięta mają zaledwie 2-3 tygodnie, kotka może być bardzo zestresowana przez długi czas po ich zabraniu, czasem szukając ich tygodniami. Jeśli kocięta zostaną zabrane bliżej 12 tygodnia życia, ale przed całkowitym odsadzeniem od matki, kotka może być zazwyczaj zestresowana tylko przez kilka dni. Niektóre kotki, zwłaszcza te, które rodzą się po raz pierwszy, mogą nie okazywać zmartwienia, nawet jeśli kocięta zostaną wcześniej zabrane. Mogą jeszcze nie do końca zrozumieć, jak wszystko ma działać. Jednak inne koty mogą być zestresowane przez kilka dni po zabraniu kociąt.
Określenie, jak długo kotka będzie niespokojna, może być wyzwaniem. Zależy to od indywidualnej osobowości kota oraz innych czynników, których w pełni nie rozumiemy. Niektóre koty mogą być zupełnie spokojne w jednym przypadku miotu, a następnie bardzo zestresowane w przypadku innego.

Polecamy >> Dlaczego i kiedy należy wykastrować kota
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji

Czy kotka pamięta swoje kocięta

Jak postępują matki w przypadku martwych kociąt


Śmierć kociaka zawsze jest przykrym wydarzeniem. Niektóre kocięta rodzą się zbyt słabe, by przetrwać. Decyzja, co zrobić z martwym kociakiem, może być trudna. Czy pozwolić matce zobaczyć ciało czy też je zabrać, aby nie denerwować jej.
Większość matek będzie próbować ożywić kociaka poprzez lizanie go, co czasami skutkuje. Jednak jeśli z kociakiem jest naprawdę źle, taka pomoc nie pomoże. To zachowanie matki jest najczęstsze zaraz po narodzeniu kociąt. Gdy kociak ma już kilka dni, matka może wiedzieć, że lizanie nie przyniesie rezultatów.
Po śmierci kociaka zachowanie matki może się różnić. Niektóre kotki zjadają martwe kocięta, szczególnie jeśli dopiero się urodziły. Choć może to dostarczyć matce niezbędnych składników odżywczych, zrozumiałe jest, że jako opiekunowie nie chcielibyśmy, aby tak się działo. Innym razem kot może wyjąć ciało kociaka z legowiska i pozostawić gdzie indziej. Albo też będzie je nosić i próbować znaleźć odpowiednie miejsce dla niego.

Koty nie budują takich samych więzi rodzinnych jak ludzie. Nawet jeśli kotka pamięta, że jej kociakiem był inny kot, po około 12 tygodniach będzie traktować go jak każdego innego kota. Może być agresywna lub kontynuować opiekę nad wybranymi kociętami. To głównie zależy od indywidualnego charakteru kota. Ponieważ emocje kotów znacznie różnią się od naszych, mało prawdopodobne jest, aby kotka przejmowała się tym, że inny kot był kiedyś jej kociakiem.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji

Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta, Koty
    • Kot Korat wywodzi się z Tajlandii, dawniej znanej jako Syjam, gdzie jest formalnie uznawana za skarb narodowy, a także rasa kotów, które miały przynosić szczęście swoim właścicielom
    • Koty od wieków fascynują ludzi swoją niezależnością, tajemniczością oraz niezwykłą inteligencją. Choć każdy kot ma swoje unikalne cechy, niektóre rasy wyróżniają się wyjątkową bystrością i zdolnością do nauki.
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock