Dlaczego żonkile są trujące dla kotów?
Żonkil, to popularna wiosenna cebulka, często występująca w radosnych barwach, takich jak żółty i biały. Mimo swojego piękna niebezpiecznie jest trzymać żonkile w zasięgu kotów, ani jakichkolwiek innych zwierząt domowych.
Jeśli kot spożyje nawet kilka liści, łodyg lub płatków, może to spowodować problemy żołądkowe. Połknięcie części rośliny może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, arytmii serca, depresji oddechowej, trudności z oddychaniem oraz zaburzeń neurologicznych, takich jak ataksja, drżenie i drgawki.
Te symptomy zazwyczaj pojawiają się po spożyciu cebuli, ponieważ to w niej toksyczne substancje są najbardziej skoncentrowane. Połykanie większych fragmentów cebuli może także prowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego.
Żonkile są toksyczne dla kotów, jak również dla psów i koni, ze względu na kryształy szczawianu wapnia, które powodują ból i podrażnienie jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego, oraz na alkaloidy fenantrydyny zawarte w liściach, łodygach i cebulach, które wywołują poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niedociśnienie i problemy z oddychaniem.
Mając to na uwadze, najlepiej jest unikać trzymania żonkili w domu oraz usuwać je z podwórka, aby mieć pewność, że Twój kot nie będzie miał z nimi kontaktu.
Polecamy >> Czy Twój kot ma wiosenną gorączkę?
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji
Oznaki i objawy zatrucia żonkilem u kotów
Typowe symptomy zatrucia żonkilami u kotów obejmują:
- Niestrawność
- Wymioty
- Brak apetytu
- Biegunkę
- Przyspieszone tętno
- Nadmierne ślinienie się
Im większa ilość żonkili zostanie spożyta, tym większe ryzyko wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych, takich jak obniżone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, depresja oddechowa, drgawki i inne.
Co zrobić, jeśli Twój kot zje żonkila
Znajdujesz swojego kociaka, który zajada się żonkilami na podwórku i nie wiesz, co dalej robić? Jeśli to tylko kilka gryzów sugeruje się monitorowanie kota w domu pod kątem objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, wymioty lub brak apetytu. Jednakże, jeśli nie jesteś pewien co do ilości spożytych roślin lub jeśli kot zjadł ich dużo, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem w celu leczenia kota.
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji
Inne kwiaty i rośliny, których należy trzymać z daleka od kota
Przy tak dużej liczbie rodzajów kwiatów i roślin może być trudno zdecydować, które z nich można trzymać w domu i na podwórku, a które są toksyczne dla kotów. Oto kilka najczęściej spotykanych.
- Cis japoński
- Azalie
- Rododendrony
- Lilia doliny
- Oleander
Lilie z rodzajów Lilium i Hemerocallis są szczególnie niebezpieczne, ponieważ spożycie nawet niewielkiej ilości tych roślin może prowadzić do ostrej niewydolności nerek u kotów.
Żonkile i inne kwiatki mogą być pięknymi dodatkami do ogrodu, ale dla naszych kotów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ważne jest, abyś był świadomy toksyczności niektórych kwiatów i zachował ostrożność, aby chronić swojego kociego przyjaciela przed przypadkowym zatruciem. Jeśli masz powyższe kwiatki w domu lub na podwórku, upewnij się, że są one umieszczone poza zasięgiem Twojego kota, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla jego zdrowia i bezpieczeństwa.
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Kot do adopcji