Danuta Mróz
Autorka:
Danuta Mróz

Dlaczego kot sika poza kuwetą

Dodano: 2023-11-06 13:11
Kot Rosyjski Niebieski
Kot Rosyjski Niebieski
Bardzo częstym zjawiskiem jest oddawanie moczu przez kota poza kuwetą. Istnieje wiele powodów, dla których kot sika poza kuwetą. Mogą one obejmować problemy zdrowotne, czynniki stresogenne lub samą kuwetę.

Przyjrzyjmy się, dlaczego koty sikają poza kuwetą i co możesz z tym zrobić.
 

Kot sikający poza kuwetą, zagrożenie dla zdrowia


Jeśli kot sika wszędzie, czas na wizytę u weterynarza. To zachowanie nie jest normalne, a kot sygnalizuje, że coś jest nie tak. Koty świetnie maskują przed ludźmi ogromny ból, ale sikanie poza kuwetą z pewnością jest czymś, co zostanie zauważone i zostaną podjęte odpowiednie działania.
Czas więc na wizytę w przychodni weterynaryjnej. Weterynarz prawdopodobnie sprawdzi kota pod kątem infekcji dróg moczowych, infekcji pęcherza, problemów z nerkami, cukrzycy, kamieni w pęcherzu lub kilku innych możliwych przyczyn. Na podstawie wyników lekarz weterynarii zaleci leczenie. Leki, a czasami zmiany w diecie mogą szybko poprawić samopoczucie kota. W większości przypadków po wyleczeniu choroby koty wracają do swoich normalnych nawyków związanych z korzystaniem z kuwety.
Jeśli wszystkie badania lekarskie będą poprawne, a kot dalej sika, przyczyna takiej sytuacji może mieć charakter behawioralny lub psychologiczny.
 

Kot perski

Kot sikający poza kuwetą, a kuweta


Kot przywiązuje dużą wagę do swojej toalety. Ma on wyostrzony zmysł węchu i odstraszają go nieprzyjemne zapachy.  Kuweta może być po prostu zbyt brudna dla kota i znajdzie on inne miejsce. Jeśli używany jest zbrylający się żwirek, należy poświęć kilka minut dziennie, na oczyszczenie kuwety z grudek i wszelkich stałych odpadów i całkowicie wymieniać żwirek co tydzień. Jeśli używany jest żwirek niezbrylający, należy wymieniać go co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli ma się szczególnie wybrednego kota, być może należy zmieniać żwirek co drugi dzień, aby uszczęśliwić swojego kociego przyjaciela. 
Kuweta może też być idealnie czysta, ale niewygodna w użyciu. Na przykład może być za mała, a kot urósł i nie może z niej wygodnie korzystać. Może to już starszy kot lub kot cierpiący na artretyzm i potrzebuje kuwety o bardzo niskich bokach, do której łatwo będzie wejść.
Może też jego toaleta znajdować się w miejscu, którego kot nie lubi, jest za głośno, albo zmieniono jej lokalizację. Należy zadbać o właściwą lokalizację kuwety, która zapewni kotu prywatność oraz ciszę i spokój, a jednocześnie będzie łatwe do znalezienia. 
Być może zmieniono żwirek, a nowy ma silny zapach lub denerwuje w dotyku łapy kota. Podobno kocięta uczą się od matek, jaki rodzaj żwirku wolą, w wieku około 3 tygodni. Zatem przejście na inny żwirek, gdy kot jest starszy, może być przyczyną problemów z kuwetą.
Należy przeanalizować te sytuacje, bo nawet jeśli występuje problem medyczny, to kuweta jest pierwszym i jedynym miejscem, do której trafia kot, niezależnie od tego, że zaczął sikać gdzie indziej.

Kot Syjamski

Kot sikający poza kuwetą, a stres


Kot, który jest niespokojny, zdenerwowany lub zestresowany, może sikać poza kuwetą. Kot po prostu może zapomnieć o rutynie lub mieć trudności z kontrolowaniem pęcherza. Niespokojny kot może sikać wszędzie, aby złagodzić swój niepokój, ponieważ zapach własnego moczu sprawia, że czuje się bezpieczniej.
Należy więc, rozważyć co może być przyczyną tego stresu. Czy pojawił się nowy zwierzak w domu, a może małe dziecko. Kot początkowo może czuć się niekomfortowo i mieć wrażenie, że jego terytorium zostało naruszone.  A może nastąpiła zmiana w rutynie? Nowe, czy dłuższe godziny pracy, choroba, wizyty w domu, czy nawet remont. Koty są wrażliwe na zmiany i mogą reagować niewłaściwym oddawaniem moczu, dopóki nie poczują się ponownie bezpiecznie. Należy dać kotu własne miejsce, aby mógł się wycofać, gdy zajdzie taka potrzeba. Należy też spędzać trochę więcej czasu ze swoim kotkiem, pomagając mu czuć się bezpiecznie pomimo niedawnych zmian. Przy odrobinie dodatkowej miłości i uwagi to zachowanie powinno ustąpić.
Można też poprosić o pomoc behawiorystę.  Zapewnia on mnóstwo informacji na temat modyfikacji zachowania.
 

Kot Perski

Większość kotów wraca do właściwego korzystania z kuwety, gdy uda się zminimalizować źródła stresu i lęku, które mogą wpływać na ich zachowanie. Rozwiązanie problemów z kuwetą wymaga czasu i cierpliwości. Zanim podjęte zostaną kroki w celu poprawy wygody kota w korzystaniu z kuwety, warto wykluczyć wszelkie ewentualne schorzenia zdrowotne. Zapewnić kuwetę w preferowanym przez kota miejscu, dbać o regularne jej czyszczenie i być czujnym na czynniki wywołujące stres czy niepokój u pupila. W przypadku trudności skonsultować się z weterynarzem, który pomoże opracować plan przywrócenia właściwych nawyków korzystania z kuwety przez kota.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot Rasowy >> Ogłoszenia Kot do Adopcji
Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta, Koty
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock