Anna Makowska
Autorka:
Anna Makowska

Dlaczego koty nie lubią podróży samochodem

Dodano: 2023-09-08 10:09
Kot
Koty słyną z tego, że nie lubią przejażdżek samochodem. Związane jest głównie z ich naturalnymi instynktami i wrażliwością na zmiany środowiska.

Kocia choroba lokomocyjna


W niektórych przypadkach problem okazuje się fizyczny. Podobnie jak ludzie, koty mogą zachorować na chorobę lokomocyjną. Kot z chorobą lokomocyjną będzie wykazywał następujące objawy podczas podróży z kotem:
•    Nadmierny ślinotok
•    Pozornie niezdolny do ruchu
•    Ciągłe miauczenie
•    Oddawanie moczu lub wypróżnianie
•    Wymioty
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z chorobą lokomocyjną podczas podróży z kotem. Imbir jest holistycznym lekarstwem na nudności i może przybrać formę tabletek lub ciasteczek. Podanie jej kotu 30 minut przed podróżą samochodem może ukoić jej żołądek.
Kolejnym ze sposobów jest przygotowanie kota poprzez zabranie go na krótkie przejażdżki samochodem. Choroba lokomocyjna może być powiązana ze stresem , a przyzwyczajenie kota do jazdy samochodem może ją uspokoić na tyle, aby złagodzić jej objawy.
Można też przed wyjazdem zabrać kota do weterynarza i skonsultować z nim podanie swojemu kotu leku. Powie ci, czy dawkowanie jest prawidłowe, a także ostrzerze, jeśli dany lek może powodować nieprzyjemne skutki uboczne.  
 

Koci stres w czasie podróży


W innych przypadkach problem jest czysto psychologiczny. Wiele kotów nienawidzi transporterów i przejażdżek samochodem, ponieważ zwykle doświadczają ich tylko w jednej sytuacji: podczas wizyty u weterynarza. Żaden szanujący się kot nie lubi chodzić do nieznajomego, który się z nim obchodzi, robi mu zastrzyki i mierzy temperaturę.
W takim przypadku musisz nauczyć kota, że transporter i przejażdżki samochodem nie zawsze oznaczają „wycieczkę do weterynarza”. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest zabranie go samochodem w inne, przyjemniejsze miejsce i zaaklimatyzowanie go przed podróżą.

Aby złagodzić stres związany z podróżowaniem samochodem, warto przygotować kota odpowiednio wcześniej. Możesz postarać się zminimalizować czas podróży, korzystając z krótszych tras, stosować specjalne preparaty uspokajające (po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem), zapewnić kocie znaną i komfortową klatkę transportową oraz stworzyć spokojną i cichą atmosferę w samochodzie. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy kot jest inny i może reagować różnie na podróże samochodem.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Koty Rasowe | Koty do adopcji
Źródło : Zoomia.pl