Anatolia Rutkowska
Autorka:
Anatolia Rutkowska
Artykuł sponsorowany

Fit czy Fat: Jak utrzymać prawidłową wagę psów poprzez zdrową karmę?

Dodano: 2024-04-05 10:04
Zdrowa karma dla psa
Fit czy Fat: Jak utrzymać prawidłową wagę psów poprzez zdrową karmę?
Wpływ prawidłowego odżywiania na zdrowie psów jest niebagatelny i wie to każdy opiekun czworonoga. Odpowiednia dieta odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko, jeśli chodzi o pomoc w utrzymaniu prawidłowej wagi u psów.


Jest ona bardzo ważna także w zapewnieniu optymalnego zdrowia, dobrego samopoczucia i długiego życia.  Nie możemy również zapominać o otyłości, która stanowi coraz większy problem w populacji psów. Ze względu na ten czynnik, konieczne staje się zrozumienie złożoności składników odżywczych oraz ich wpływu na metabolizm zwierzaka. Najlepszej jakości karmy dla psów mają receptury uwzględniające również podstawowe choroby przewlekłe czy alergie, z którymi mogą borykać się nasze psy. W tym kontekście dobór odpowiedniej karmy, a także jej dobowej ilości jest również bardzo ważny.

Wyjaśniamy szczegółowo, jak duże ma znaczenie zdrowe żywienie dla utrzymania prawidłowej wagi u psów. Omówimy najważniejsze aspekty żywieniowe, sposoby na utrzymanie prawidłowej wagi psa oraz znaczenie zrównoważonej diety dla ogólnego zdrowia i dobrostanu naszych pupilów. Podpowiemy jakie karmy dla psów - suche czy mokre - będą stanowiły najlepsze rozwiązanie. Istnieją bowiem pewne czynniki, które sprawiają, że czasem należy łączyć w diecie psa oba rodzaje. Przekonaj się, jakie zalety mają karmy suche oraz dlaczego karmy mokre mogą również mieć wiele korzyści dla czworonoga.
 

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?


Wybór odpowiedniej karmy dla psa to zdecydowanie najważniejszy element, jeśli mowa o zapewnieniu mu optymalnego stanu zdrowia i dobrostanu. Pierwszym krokiem przy doborze karmy jest zrozumienie indywidualnych potrzeb żywieniowych psa. Potrzeby te zależą od specyfiki jego rasy, wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i wymagań dietetycznych - co ma istotne znaczenie np. w przypadku alergii czy innych chorób przewlekłych, z którymi boryka się nasz pies. Warto również skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania porady dotyczącej najlepszego rodzaju karmy dla konkretnego psa. Zapoznanie się z etykietą produktu - to absolutna podstawa, kiedy wybieramy karmę dla naszego psa. Dążenie do zbilansowanej diety, która zapewni psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, jest najważniejsze dla utrzymania jego zdrowia i kondycji fizycznej. Najlepsze mokre karmy, podobnie zresztą jak i suche, mają w składzie wysoką zawartość białka zwierzęcego, przy braku składników zbożowych. Przykładem takiego rozwiązania są karmy Addvena dedykowane psom w różnym wieku, a także przedstawicielom konkretnych ras.
 

Mokra czy sucha karma dla psa?


Kwestia wyboru między suchą i mokrą karmą dla psa stanowi przedmiot licznych debat wśród właścicieli zwierząt. Obydwa rodzaje karmy posiadają swoje zalety i wady, a decyzja o wyborze powinna być podejmowana z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb żywieniowych oraz preferencji psa. Sucha karma charakteryzuje się dłuższym okresem ważności i wygodą przechowywania. Dzięki temu jest często bardziej ekonomicznym wyborem wielu opiekunów psów. Ponadto, żucie suchych kawałków może korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej psa poprzez mechaniczne oczyszczanie zębów. Pies ma w sobie naturalną potrzebę żucia i gryzienia, którą sucha karma jest w stanie zaspokoić. Z kolei karmy mokre często cechuje wyższa zawartość wody, co może przyczynić się do lepszego nawodnienia psa, szczególnie w przypadku zwierząt zmagających się z problemami z nerkami lub układem moczowym. Zaleca się uzupełnienie diety psa o karmę mokrą szczególnie latem, kiedy nawodnienie organizmu jest najważniejsze. Ponadto karmy mokre mogą być bardziej atrakcyjne dla psów wybrednych, jeśli chodzi o jedzenie lub starszych osobników, których zmysł smaku może ulec osłabieniu.
 

Ile jedzenia podawać psu?


Obliczanie odpowiedniej ilości pożywienia dla psa wymaga uwzględnienia różnych czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście wiek i waga psa. Nie należy jednak pomijać tego, jaki jest poziom aktywności fizycznej oraz stan zdrowia zwierzęcia. Podstawową metodą określania ilości karmy jest wykorzystanie zaleceń producenta, które zazwyczaj znajdują się na opakowaniu karmy. Uwzględniają one zwykle wagę psa oraz sugerowaną dzienną ilość karmy na podstawie tego parametru. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy pies jest jednostką o indywidualnych potrzebach żywieniowych - podobnie jak człowiek. W związku z tym istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na ilość potrzebnego pożywienia. Opiekun psa powinien monitorować wagę swojego czworonoga oraz jego ogólny stan zdrowia, a w razie potrzeby dostosować ilość karmy - wcześniej jednak konsultując się z weterynarzem. Dodatkowo istnieją wytyczne opracowane przez organizacje weterynaryjne, które mogą być pomocne w określeniu odpowiedniej ilości karmy dla psa. Ważne jest również regularne monitorowanie stanu ciała psa i dostosowywanie ilości karmy w przypadku zmiany masy ciała.
 

Skąd wiadomo, które karmy są dobre - konsultacje weterynaryjne


Konsultacje weterynaryjne dotyczące żywienia psów są niezwykle wartościowe ze względu na specjalistyczną wiedzę lekarzy weterynarii. Weterynarze są w stanie na podstawie badań wskazać nie tylko zalecane jedzenie dla psa, ale również precyzyjnie obliczyć jego ilość. Nie ma niczego dziwnego w tym, że opiekunowie psów coraz częściej zgłaszają się do lekarzy weterynarii po to, aby dobrali oni odpowiedni plan żywieniowy dla czworonoga. Regularne konsultacje pozwalają także na monitorowanie stanu zdrowia psa oraz jego reakcji na aktualnie stosowaną dietę. To umożliwia dostosowanie żywienia do ewentualnych zmian w potrzebach żywieniowych psa.

Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta
    • Wilki to duże, drapieżne psowate, niegdyś powszechne w Ameryce Północnej, Europie, Afryce i Azji, obecnie żyjące głównie w odległych obszarach dzikiej przyrody.
    • Papużki Nierozłączki, małe i barwne ptaki pochodzące z Afryki, zyskały swoją nazwę ze względu na silne więzi, jakie tworzą z partnerem. Istnieje powszechne przekonanie, że gdy jeden z nich umiera, drugi może umrzeć z tęsknoty, ale jest to nieprawdziwe.
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock