Daria Czerwińska
Autorka:
Daria Czerwińska

Koty, ich eskapady, a jesienne zagrożenia

Dodano: 2023-11-10 10:11
Jesień to okres, który dla opiekunów kotów niesie ze sobą nowe wyzwania, a kotom potencjalne zagrożenia. Aby zapewnić swojemu futrzanemu przyjacielowi bezpieczeństwo w tym sezonie, warto być świadomym pewnych kwestii.

Koty są narażone na wypadki drogowe


Jesienne dni są krótsze, co oznacza, że choć koty przebywają poza domem przez tyle samo czasu co poprzednio, to jednak już dłużej czasu w ciemnościach. Niestety o tej porze roku zawsze obserwujemy wzrost liczby przypadków urazów w wyniku wypadków drogowych. Najlepszym sposobem na zapewnienie swojemu kotu bezpieczeństwa jest trzymanie go w domu w nocy, a także w godzinach porannego i wieczornego szczytu.


Polecamy >> Jak dbać o zdrowie kota jesienią
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Ogłoszenia Kot do Adopcji

 

Koty szukają ciepła przy samochodach


Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z ciemnościami jest związana z nimi chłodniejsza pogoda. Oznacza to, że koty mogą zwijać się przy kołach lub w pobliżu silnika samochodu w poszukiwaniu ciepła. Silniki samochodów, które niedawno były w użyciu, wydzielają przyjemne ciepło, co przyciąga koty, zwłaszcza te bezdomne lub wychodzące na zewnątrz. Często chowają się pod maską lub koło silnika, co niestety może stanowić dla nich zagrożenie, jeśli kierowca uruchomi pojazd bez sprawdzenia. Dlatego przed uruchomieniem samochodu w chłodniejsze dni, warto stuknąć w maskę lub nacisnąć klakson, aby wystraszyć kota i potencjalnie uratować mu życie.

Koty jedzą jesienią więcej


Koty jedzą jesienią więcej, ponieważ przygotowują się do chłodniejszych miesięcy, kiedy ich organizm wymaga większej ilości energii do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Zmienne warunki pogodowe i krótsze dni powodują, że koty, zwłaszcza te wychodzące na zewnątrz, mogą być bardziej aktywne, co zwiększa ich zapotrzebowanie kaloryczne. Instynktownie także przygotowują się na ewentualny trudniejszy dostęp do pokarmu w okresie zimowym, co sprawia, że ich apetyt wzrasta. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dostosować dietę, tak by dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale jednocześnie nie prowadziła do nadwagi, szczególnie u kotów, które są mniej aktywne w tym okresie.

Polecamy >> Jak karmić kota jesienią. Poradnik żywieniowy

Koty przyciąga światło i płomień


Świeczki i migoczące płomienie mogą przyciągnąć uwagę kota, a ze względu na grubą, izolującą sierść kot może nie zauważyć, że jego futro jest przypalane. Ogień może nie tylko spalić koty, ale także świece można łatwo przewrócić, dlatego najlepiej umieścić je w miejscach, do których kot nie dotrze, lub używać ich tylko wtedy, gdy kota nie ma w pobliżu. Świece na baterie mogą zminimalizować ryzyko wypadków i obrażeń u kotów, zapewniając jednocześnie ten sam ciepły i przytulny blask.

Polecamy >> Czy koty mogą się przeziębić
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Ogłoszenia Kot do Adopcji

Koty lubią środek przeciw zamarzaniu, który zawiera toksyczny glikol etylenowy


Gdy koty przebywają na zewnątrz, zdarza się, że próbują napić się z kałuż, stawów lub stojących zbiorników wody, co oznacza, że mogą pić zanieczyszczoną wodę. Środek przeciw zamarzaniu, choć wysoce toksyczny dla kotów i psów, posiada przyjemny smak, co sprawia, że staje się bardzo kuszący dla naszych futrzanych przyjaciół. Wszelkie więc produkty zapobiegające zamarzaniu należy przechowywać z dala od kotów i natychmiast usuwać rozlane ciecze, aby uniknąć przypadkowego zatrucia. 
Być może nie uda powstrzymać kota od picia skażonej wody, ale umiejętność rozpoznania oznak spożycia substancji toksycznych może pomóc w rozpoznaniu sytuacji awaryjnej. Objawy obejmują: delirium, brak koordynacji, wymioty, nadmierne oddawanie moczu, biegunkę, drgawki lub drżenie. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot połknął glikol etylenowy, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza weterynarii. Im dłuższe opóźnienie pomiędzy przyjęciem środka przeciw zamarzaniu, a rozpoczęciem leczenia, tym gorsze rokowanie.

Koty mogą złapać kleszcze i pchły


Kot może nadal złapać kleszcze i pchły podczas swoich codziennych przygód. Stąd konieczność systematycznego sprawdzania sierści, zwłaszcza w okolicach głowy, szyi, brzucha i ogona. W razie wykrycia tych pasożytów, szybka reakcja, odpowiednie środki przeciw kleszczom i pchłom zalecane przez weterynarza, pomoże zachować zdrowie i komfort kota.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Ogłoszenia Kot do Adopcji

Koty mogą chorować na zapalenie stawów 


Gdy robi się zimniej, starsze koty mogą być ospałe, ponieważ odczuwają bóle stawów, co jest bardzo normalnym objawem starzejącego się kota. Zapewnienie kotu dostępu do miękkiej lub ciepłej poduszki, koca może nieco złagodzić jego bóle.
Objawy zapalenia stawów obejmują: trudności w skakaniu, bieganiu lub wchodzeniu po schodach, sztywność, brzęk stawów, sen dłuższy niż zwykle, mniejszą aktywność, większą pielęgnację, zaniedbane lub zmatowione futro w miejscach, do których dostęp jest bolesny, opuchnięte lub gorące stawy czy trudność w korzystaniu z kuwety.

Koty mogą nadal marznąć


Koty, zwłaszcza starsze, mogą nadal cierpieć z powodu zimna. Jeśli kot nadal wychodzi jesienią na dwór, zapewnij mu schronienie, aby mógł znaleźć trochę ciepła, gdy przebywa na świeżym powietrzu. Może to być kartonowe pudełko po bardziej wyrafinowane legowisko kupione w sklepie. Natomiast w domu powinno na niego czekać ciepłe miejsce do spania.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Ogłoszenia Kot do Adopcji

Zagrożenia, takie jak zmienne warunki pogodowe, toksyczne substancje i zwiększone ryzyko utraty ciepła, wymagają szczególnej uwagi opiekunów. Warto dostosować opiekę do specyficznych warunków jesieni, zapewniając kotom bezpieczne i komfortowe środowisko, zarówno w domu, jak i podczas ich przygód na świeżym powietrzu.


Polecamy >> Dbamy o koci komfort jesienią
Przejrzyj >> Ogłoszenia Kot | Ogłoszenia Kot do Adopcji

Źródło : Zoomia.pl
Zobacz również