Danuta Mróz
Autorka:
Danuta Mróz

Owczarek szkocki - cena, ciekawostki, charakter, wygląd

Dodano: 2023-09-22 19:09
Owczarek szkocki
Owczarek szkocki
Owczarek szkocki, znany również jako Collie szkocki, jak wskazuje nazwa pochodzi ze Szkocji, gdzie była używana od bardzo dawna. Psy podobne do współczesnych collie występowały w tych rejonach już w XVI wieku.

Po raz pierwszy owczarka szkockiego zaprezentowano na oficjalnej wystawie psów rasowych w 1860 roku w Birmingham w Anglii. Psy nosiły wtedy szatę koloru czarnego lub czarno-białego. Na 1871 rok datuje się pojawienie i rozwój popularności śniadego umaszczenia. Pierwszym collie o takim właśnie umaszczeniu był OLD COCKIE. Pierwszy collie marmurkowy urodził się w 1873 roku. Pierwsze owczarki szkockie w Polsce pojawiły się w 1924 roku.
 

Wygląd Owczarka szkockiego


Owczarek szkocki jest średniej wielkości psem o proporcjonalnej budowie ciała.  Ma umięśnioną i smukłą sylwetkę. Psy te osiągają zazwyczaj wzrost w kłębie od 51 do 61 centymetrów. Waga jest zróżnicowana w zależności od płci i genetyki danego psa, ale zazwyczaj mieści się w przedziale od 18 do 29 kg. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do ciała, z wyraźnym stopem. Muzzle jest stożkowatej formy z delikatnymi liniami, a nos jest zwykle czarny. Ma średniej wielkości oczy o kształcie migdałów, które są zazwyczaj brązowe lub niebieskie, w zależności od koloru sierści. Uszy są średniej wielkości i stożkowatego kształtu, stojące na wprost na głowie. Ogon jest długi i pięknie owinięty, tworząc efektowną grzywę.
Sierść Owczarka szkockiego jest długa, gładka i jedwabista. Pokrywa całe ciało i tworzy elegancki wygląd. Najbardziej charakterystyczną cechą jest długa, pięknie opadająca grzywa na szyi. Pies występuje w dwóch odmianach sierści: długiej i krótkiej. Długa sierść jest obfita, gładka i pięknie opada na ciele, a krótka jest gęsta i przylegająca. Można spotkać wiele różnych kombinacji kolorów, takich jak czarno-biały-brązowy, (biało-niebiesko-czarny), złoto-czarny, biały, czarny i inne.

Owczarek szkocki

Charakter Owczarka szkockiego


Owczarek szkocki to rasa psa o niezwykle przyjaznym, oddanym i lojalnym charakterze. Te psy są znane z głębokiej więzi, jaką tworzą z właścicielami, oraz znane z cierpliwości i zrozumienia. Jest wrażliwy na emocje swoich właścicieli, dostosowując swoje zachowanie do ich nastrojów. Jest również przyjazny wobec innych ludzi i zwierząt, a jego instynkt opiekuńczy sprawia, że ​​jest doskonałym opiekunem dla dzieci i innych członków rodziny. Jednak pomimo tej przyjaznej natury, Owczarek szkocki potrafi stanowić doskonałego stróża, gotowego chronić swoją rodzinę i dom. To również inteligentne zwierzę, które z łatwością uczy się nowych komend i jest gotowe do współpracy. Pełen energii, potrzebuje regularnej aktywności fizycznej.
 

Pielęgnacja Owczarka szkockiego


Aby pies miał efektowną szatę wymagana jest jej regularna pielęgnacja. Ze względu na dużą aktywność, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej dawki codziennego ruchu. Collie są podatne na dysplazję stawów biodrowych. W tej rasie występują także choroby oczu a także nadwrażliwość na iwermektynę (tzw. defekt genu MDR1) która prawdopodobnie dotyczy większej części populacji. Częściej niż u innych ras występuje też rak kości i przerost dziąseł.
 

Ciekawostki o Owczarku szkockim


Rasa zyskała dużą popularność dzięki książce i serii filmów Lassie, wróć! Pierwszy collie grający rolę Lassie nazywał się Pal. Rozpoczął karierę w 1943 roku i dożył 18 lat. To właśnie Pal stworzył charakterystyczną cechę dla psów odgrywających rolę Lassie - białą plamę na czole.
Owczarek szkocki jest jedną z najinteligentniejszych ras psów. Są szybko uczące się i mają talent do wykonywania różnych poleceń i trików.
Wiele Owczarków szkockich ma charakterystyczny biały wzór wokół nosa, który jest nazywany "błyskotką" lub "płomieniem".
 

Cena Owczarka szkockiego


Owczarek szkocki kosztuje od 2 000 do 5 000 zł

Przejrzyj >> Ogłoszenia Owczarek szkockiCena Owczarek szkocki
Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta, Psy, Owczarek szkocki
    • Ocena inteligencji psów przez ludzi często opiera się wyłącznie na sposobie, w jaki reagują one na polecenia. Ten podejście jest najprostsze, od czasów, gdy udomowiliśmy psy, wybieramy te, które są posłuszne i łagodne.
    • Goldendoodle to popularna rasa psów hybrydowych powstała w wyniku skrzyżowania Pudla z Golden Retrieverem. Choć nie jest to rasa w pełnym znaczeniu, a mieszaniec, te urocze psy są przykładem, jakie piękno może wyniknąć z różnorodności.
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock