Żaneta Malinowska
Autorka:
Żaneta Malinowska
Artykuł sponsorowany

Wpływ właściwego żywienia na wydajność mleczną krów

Dodano: 2024-01-19 10:01
Wpływ właściwego żywienia na wydajność mleczną krów
Wpływ właściwego żywienia na wydajność mleczną krów
Żywienie bydła mlecznego jest niezwykle ważne dla osiągania wysokich zysków z produkcji mleka – od jakości pokarmu zależy zdrowie i dojność krów.

Hodowca musi wykazać się wiedzą, mieć doświadczenie i obserwować na bieżąco stado, aby w odpowiednim okresie laktacji zareagować i zmienić dawki pokarmowe. Pomocne w tym mogą okazać się systemu monitorowania stad.
 

Znaczenie żywienia dla wydajności mlecznej krów


Inaczej należy karmić bydło mleczne, a inaczej mięsne – w przypadku krów hodowanych w celu produkcji mleka najważniejsze jest dostarczanie żywności, która wpływa na dojność krów i jakość mleka. Różnice w żywieniu mogą pojawiać się też w zależności od wieku krowy, kondycji zdrowotnej, rasy czy fazy laktacji. Hodowcy mają do wyboru różne modele żywienia. Przykładem systemu nastawionego na największą produkcję mleka jest żywienie pełną dawką pokarmową złożoną z paszy treściwej i objętościowej. Ważne jest też dostarczanie dodatków w postaci witamin i minerałów.
 

Składniki diety krów mlecznych


Rekomenduje się, by 20% mieszanki pokarmowej stanowiły pasze treściwe, a resztę – 80% – pasze objętościowe. Do tych pierwszych zalicza się np.

  • ziarna zbóż,
  • śruty poekstrakcyjne,
  • nasiona roślin motylkowych,
  • mlekopędne pasze – wysłodki buraczane i otręby pszenne.

Wśród pasz objętościowych można wymienić:

  • siano,
  • słoma,
  • kiszonki,
  • sianokiszonki,
 

Bilans energetyczny w diecie krów dojnych


Dopasuj dawki pokarmowe do fazy laktacji. Krowy zwykle pozostają w ujemnym bilansie do około 70 dni po wycieleniu. Oznacza to, że potrzebują w tym czasie zwiększenia dawki pokarmowej. Korzystają z rezerw tkanki tłuszczowej, które należy na bieżąco uzupełniać. Zwiększenie ilości paszy jest wymagane również w fazie zasuszania, gdy krowa jest 7-9 miesięcy przed porodem – również potrzebuje wtedy więcej energii o 10-20% w porównaniu do ilości podawanych w dojrzałej fazie laktacji, która zaczyna się 70 dni po porodzie.
 

Jakie są źródła energii w diecie i jak je kontrolować


Zwiększony stosunek pasz treściwych do objętościowych w dawce pokarmowej dla krów wysoko wydajnych krów zwiększa koncentrację glukozy we krwi, a tym samym wpływa na wydajność mleczną bydła. Tym samym uzyskuje się równocześnie lepsze mleko – o większej koncentracji białka i obniżeniu poziomu tłuszczu. W diecie ważne są też witaminy i minerały, które można podawać na przykład w formie lizawek. Żywienie bydła mlecznego można lepiej kontrolować dzięki systemom do monitoringu stada. Dostępne są specjalne aplikacje wspierające hodowców, które pozwalają uzyskiwać lepsze wyniki produkcyjne.
 

Praktyczne wskazówki dotyczące żywienia krów mlecznych

 
  • Krowy to smakosze – wymieszaj pasze objętościowe i treściwe. Składniki powinny być dobrze wymieszane, by krowy nie wybierały tylko smakowitych dla nich kąsków.
  • Dbaj o sterylne warunki podczas karmienia krów.
  • Krowy mleczne należy karmić systematycznie, w możliwie równych odstępach czasu, 2-3 razy w ciągu dnia.

Warunkiem uzyskania bardzo dobrych wyników produkcyjnych w stadzie krów mlecznych jest stosowanie w poszczególnych okresach cyklu laktacyjnego zbilansowanych dawek pokarmowych pod względem energetycznym oraz wymaganej zawartości białka, witamin i składników mineralnych.

Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta, Zwierzęta hodowlane
    • Zafarbuj jajka bez środków chemicznych i bez sztucznych barwników. Skorzystaj z tradycyjnych sposobów, z przypraw, produktów spożywczych i roślin. Kuchenne zapasy i bogactwo natury mogą zastąpić wszystkie chemiczne barwniki.
    • Kaczki to inteligentne ptaki, które uwielbiają spędzać czas relaksując się w wodzie lub żerując w poszukiwaniu pożywienia. Kaczki można spotkać w pobliżu wód słodkich i morskich, na każdym kontynencie świata z wyjątkiem Antarktydy.
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock