Newsleter
Twoje imie
Twój E-mail
Chcesz dostawiać aktualne wiadomości na temat serwisu i produktów? Zostaw adres e-mail.
Chcesz zrezygnować z newslettera kliknij
    
Twój E-mail
Subscribe     

Wiadomości

Adopcja ze schroniska

31.03.2012
    Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy kto chciałby się o tym osobiście przekonać, ma najczęściej dwie możliwości do wyboru: kupno małego szczeniaczka od hodowcy lub  przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. Coraz więcej ludzi decyduje się na tą drugą alternatywę, dzięki czemu sporo zwierząt ma szansę na normalny dom i spokojne życie. Decydując się na adopcję psa lub kota ze schroniska, warto wcześniej wiedzieć jakie kroki podjąć, aby cała akcja miała swój szczęśliwy finał:

Pies do adopcjiKrok 1 Wybór zwierzęcia
    Po dokładnym przemyśleniu sytuacji i ostatecznym zdecydowaniu się na posiadanie czworonoga przyszedł czas na wybranie konkretnego osobnika. Wiele schronisk posiada strony internetowe na których zamieszcza zdjęcia zwierząt oferowanych do adopcji wraz z ich dokładnym opisem. Warto takie internetowe galerie przejrzeć, być może tam znajdziemy swojego przyszłego pupila.
    Jeżeli schronisko nie posiada swojej strony internetowej, to musimy udać się do niego osobiście. W tym celu dowiedzmy się w jakich godzinach schronisko jest otwarte dla odwiedzających, ponieważ na miejscu może się okazać, że akurat jest pora karmienia zwierząt lub przeprowadzania prac gospodarczych i po prostu nie będziemy mogli wejść na teren ośrodka.

Krok 2 Wyposażenie
    Jadąc do schroniska po odbiór wcześniej wybranego zwierzęcia musimy być wyposażeni w odpowiednie akcesoria, bez których schronisko nie wyda nam swoich podopiecznych. W przypadku psów jest to obowiązkowo smycz i obroża. Niektóre schroniska wymagają dodatkowo, aby przyszły właściciel miał ze sobą kaganiec. W przypadku małych psów lub kotów przydatny może być specjalny transporter dla zwierząt, który można kupić w sklepie zoologicznym.

Krok 3 Formalności
    Każda
adopcja jest związana z formalnościami, do czego pracownicy wielu schronisk podchodzą dosyć restrykcyjnie. Najważniejsze rzeczy o których trzeba wiedzieć, to wymóg pełnoletności i osobistego pojawienia się w schronisku po odbiór zwierzęcia. Związane jest to z tym, że zwierzęta mogą zostać przekazane tylko konkretnej osobie legitymującej się dowodem osobistym. Najczęściej niemożliwe jest wydanie psa lub kota osobie niepełnoletniej lub komuś kto tylko pośredniczy w adopcji. Przyszły właściciel musi jeszcze tylko wypełnić odpowiednie dokumenty, w tym zobowiązanie do sprawowania właściwej opieki nad adoptowanym zwierzęciem.

Krok 4 Koszty
    Przygarnięcie psa lub kota ze schroniska wiąże się z pewnymi kosztami. Zasadniczo każde schronisko stosuje w tej kwestii własne stawki, ale na ogół wyglądają one dosyć podobnie. Opłata adopcyjna wynosi około 15 zł. Drożej zapłacimy za zwierzęta ze schronisk gdzie standardowo dokonuje się sterylizacji i kastrowania u psów oraz kotów. W takim wypadku ceny mogą dochodzić do 50 zł lub więcej. Pieniądze należy wpłacać bezpośrednio w kasie schroniska lub na numer konta bankowego schroniska, a na miejscu przedstawić tylko dowód wpłaty. Jednak zależy to już od konkretnych przepisów obowiązujących w danym miejscu.
    Co zawiera się w tej cenie? Pewność, że nasz przyszły pupil będzie zdrowy. Każdy nowo przybyły do schroniska osobnik jest poddawany dwutygodniowej kwarantannie, a także szczepieniom i zabiegom pielęgnacyjnym. Na dowód tego każdy pies i kot posiada swoją książeczkę zdrowia, która podczas adopcji jest przekazywana właścicielowi.

Krok 5 Adopcja
    Po dokonaniu wszystkich formalności i wniesieniu stosownej opłaty możemy odebrać naszego wybrańca. Same formalności i przekazanie zwierzęcia nie powinny trwać dłużej niż 15-20 minut. Po tym czasie stajemy się pełnoprawnymi właścicielami naszego nowego podopiecznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że umowa adopcyjna, którą podpisaliśmy daje schronisku prawo do kontroli warunków w jakich żyje adoptowany pies lub kot. W przypadku rażących uchybień w opiece nad zwierzęciem może zostać ono zabrane z powrotem do schroniska. 

Przejrzyj ogłoszenia dotyczące adopcji.
Komentarze
Najlepiej oceniane ogłoszenia