Żaneta Malinowska
Autorka:
Żaneta Malinowska

Ciekawostki o wężu

Dodano: 2023-11-24 16:11
Czarna mamba
Czarna mamba
Węże to jedne z najbardziej tajemniczych i budzących strach stworzeń na naszej planecie. Występują w niezliczonych rozmiarach i barwach, mają imponujące zdolności i można je znaleźć w niemal każdym zakątku globu.
Pomimo ich złej reputacji, istnieje wiele fascynujących faktów na ich temat.
 

Na świecie istnieje prawie 4 000 gatunków węży


Według najnowszych danych istnieje 3 789 gatunków węży, co czyni je drugą co do wielkości grupą gadów po jaszczurkach. Liczba ta stale rośnie, w miarę jak odkrywanych jest coraz więcej gatunków. Węże żyją wszędzie na Ziemi z wyjątkiem Irlandii, Islandii , Nowej Zelandii oraz bieguna północnego i południowego.
Australia jest domem dla około 140 węży lądowych i około 32 gatunków węży morskich. a także 25 najbardziej jadowitych.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Wąż

Węże istnieją od około 150 milionów lat


Naukowcy uważają, że węże mają od 98 do 142 milionów lat i wyewoluowały z prehistorycznych jaszczurek. W ciągu tych milionów lat węże przetrwały i dostosowały się do różnych warunków środowiskowych, co doprowadziło do powstania szerokiej różnorodności gatunków.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Wąż to zwierzę samotne

 
Węże są samotnymi drapieżnikami, które prowadzą niezależne życie i zajmują swoje terytoria łowieckie. Niektóre gatunki węży, szczególnie w młodszym wieku lub podczas sezonów rozrodczych, mogą okazjonalnie spotykać się w okolicach źródeł pożywienia, miejsc lęgowych lub w celu rozmnażania się. Jednak te interakcje są zazwyczaj krótkotrwałe i nie tworzą stałych grup czy stad.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Wężowe gody

 

Wąż jest „zasilany energią słoneczną”


Węże to organizmy ektotermiczne, co oznacza, że ich temperatura ciała zależy od otoczenia. Innymi słowy, węże nie posiadają wewnętrznego mechanizmu regulacji ciepła, takiego jak ciepłokrwistość u ssaków czy ptaków. Ich ciało jest zdolne do absorbowania ciepła z otoczenia, co wpływa na ich aktywność i metabolizm.
Węże mogą się opalać na słońcu lub wygrzewać na nagrzanych powierzchniach, aby podnieść swoją temperaturę ciała. Gdy temperatura otoczenia spada, ich aktywność może się zmniejszyć, a niektóre gatunki mogą przechodzić w stan uśpienia lub hibernacji w chłodniejszych miesiącach.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż


Węże mają różne rozmiary


Węże występują w bardzo różnych rozmiarach, od mikroskopijnych gatunków do potężnych olbrzymów. Najmniejszy, wąż nitkowaty (Leptotyphlops carlae) to  gatunek, który osiąga długość zaledwie około 10 cm. Najdłuższym na świecie, pyton siatkowy, portafi osiągnąć długość 10 m.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Wąż zrzuca skórę


Węże zrzucają swoją skórę w procesie zwanym linieniem lub wylinką. Proces ten jest naturalnym sposobem na wzrost i pozbycie się starej, zniszczonej skóry. Proces linienia polega na tym, że wąż zaczyna tworzyć nową, miękką skórę pod starą skórą. Następnie, poprzez ruchy ciała i tarcie o przedmioty w otoczeniu, wąż stopniowo rozdziela starą skórę od nowej. W końcu wąż całkowicie zdejmuje starą skórę, w tym również z głowy, odsłaniając swoją nową, błyszczącą i elastyczną skórę. Kiedy wąż znajduje się w tym procesie, jest bardzo bezbronny i ma tendencję do ukrywania się. Węże zrzucają skórę od 4 do 12 razy w roku.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Wąż zrzuca skórę

Wąż jest mięsożercą


Ich dieta składa się głównie z małych ssaków. Węże zjadają myszy, szczury, króliki, ptaki, oposy, nietoperze, jaszczurki, gekony, inne węże i żaby. Potrafią połknąć zdobycz w całości, nawet 10 razy większą niż rozmiar ich głowy. 

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Wąż zjada gryzonia

Węże mogą jeść zdobycz 2 razy większą od nich 


Węże mają zdolność do pochłaniania zdobyczy o znacznie większych rozmiarach niż ich własne ciało. Dzięki elastycznemu ciału, specjalnej strukturze żuchwy i zdolności do rozluźniania stawów między kośćmi czaszki, węże potrafią rozciągnąć swoje szczęki, aby pochłonąć zdobycz, która może być nawet 2 razy większa od nich.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Niektóre węże udają martwe 


Węże hognose (Heterodon) pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, mają unikalne zachowanie obronne zwane udawaniem śmierci.
Gdy węże poczują się zagrożone lub zaatakowane, mogą udawać, że są martwe, aby zmylić drapieżniki i uniknąć dalszego ataku. Przewracają się na plecy, otwierają paszczę, wystawiają języki, a nawet wydzielają nieprzyjemny zapach, symulując stan zepsucia.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Wąż hognose

Wąż nie ma powiek 


W przeciwieństwie do jaszczurek węże nie mają prawdziwych powiek. Ich oczy są pokryte przezroczystą, nieruchomą błoną, która zapewnia im ochronę i utrzymuje wilgoć w oku węża. 

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

 

Istnieją latające węże

 
Wążolot (Chrysopelea ornata), nazywany również "wężem szybowcem" lub "wężem latającym", ma zdolność do przemieszczania się w powietrzu, co może być postrzegane jako "latanie". 
Wąż lotny ma zdolność do rozciągania swojego ciała, tworząc swoisty płat skórny między swoimi żebrami. Poprzez ruchy węża i drgania swojego ciała, wąż lotny może "skakać" z drzewa lub innego podwyższenia i przemieszczać się na pewną odległość w powietrzu, zanim dosięgnie ziemię.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Wąż latający

Niektóre węże mają prywatne wyspy


Ilha da Queimada Grande, wyspa zwana Wyspą Węży, położona jest pomiędzy Brazylią, a Oceanem Atlantyckim. Zdobyła reputację jednego z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi ze względu na olbrzymią populację jednego z najbardziej jadowitych węży na świecie - żmii Bothrops insularis, nazywanej również żmiją złotą. Wyspa Węży jest surowym środowiskiem, w którym nie ma naturalnych drapieżników żmii, co pozwoliło im się rozmnażać bez większych ograniczeń. Z powodu jej obecności i potencjalnej niebezpieczności dla człowieka, władze brazylijskie wprowadziły ograniczenia dotyczące dostępu do wyspy. Szacuje się, że na każdym metrze kwadratowym ziemi żyje 5 węży.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Istnieje wąż rogacz


Żmija rogata (Cerastes cerastes), znany również jako wąż rogaty, występuje w pustynnych obszarach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ma niewielkie, stożkowate rogi na głowie, które pomagają mu kamuflować się w piaszczystym otoczeniu. Te "rogi" są w rzeczywistości wydłużonymi łuskami, które chronią oczy przed słońcem i piaskiem.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Żmija rogata

Tylko 70% węży składa jaja


Większość gatunków węży jest jajorodna co oznacza, że składają jaja. Jednakże około 30% gatunków węży jest żyworodnych co oznacza, że rozwijają się wewnętrznie w organizmach samicy i rodzą się jako młode węże, zamiast być składane jako jaja. Ten proces przypomina bardziej rozwój zarodków u ssaków. Anakondy, węże morskie, żmije i boa to tylko kilka przykładów.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Niektóre węże są jadowite

 
Istnieje ponad 700 gatunków węży jadowitych, a 33 z tych gatunków występują w Australii. Posiadają one gruczoły jadowe oraz specjalne zęby, kły do jego wstrzykiwania. Jad węży, to wysoce zmodyfikowana ślina, która ma na celu paraliżowanie lub zabijanie ofiar, a następnie ułatwianie ich trawienia. Ostatecznie jadowite węże wykorzystują jad w celach obronnych i łowieckich. Jad wytwarzany jest w ich gruczołach ślinowych, a następnie jest wypychany przez kły do ofiary.
Jadowite węże to m.in. to mamba czarna, kobra królewska, taipan śródlądowy, wąż morski haczykowaty i wiele innych.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Kobra Królewska

Wąż używa języka do wąchania


Zamiast używać nozdrzy do wchłaniania zapachów, wąż wysuwa język i wychwytuje nim cząsteczki zapachowe. Gdy wąż wkłada z powrotem język do jamy ustnej, kontaktuje się on z narządem węchowym, tzw. narządem Jacobsona znajdującym się w podniebieniu węża. To umożliwia analizę zapachów i przekazywanie informacji o środowisku. Rozszczepienie jego języków pogłębia tę zdolność, umożliwiając im korzystanie z wielu receptorów w celu wychwytywania różnej ilości bodźców chemicznych.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Istnieję wąż, który pierdzi, gdy się boi

 
Zachodni wąż nosaty (Gyalopion canum), znany również jako Sonorański wąż nosaty, występuje w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i północno-zachodnim Meksyku. Posiada on unikalne zachowanie polegające na wydawaniu dźwięków przypominających pierdzenie. To zachowanie jest często interpretowane jako mechanizm obronny mający na celu odstraszenie potencjalnych drapieżników lub ludzi. Warto jednak zaznaczyć, że te dźwięki nie są spowodowane fizjologicznym procesem pierdzenia, jak to ma miejsce u niektórych ssaków, ale są wynikiem specyficznych ruchów węża i wibracji powietrza.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż

Niektóre kultury wierzą, że węże są nieśmiertelne


W niektórych kulturach, zwłaszcza w starożytnych mitologiach, węże są uważane za symbole odrodzenia, przemiany, mądrości oraz nieśmiertelności. Istnieją liczne przykłady mitów i legend, które związane są z wężami i które interpretują je jako potężne i magiczne stworzenia.
Przykładem jest starożytna mitologia grecka, gdzie wąż zjadał swój własny ogon, tworząc pierścień, symbol cyklu życia, śmierci i odrodzenia. W hinduizmie, wąż nazywany Kundalini reprezentuje potencjał duchowej energii uśpionej w człowieku, która może być uwolniona poprzez praktyki medytacyjne. W innych kulturach węże są uważane za istoty łączące światy ziemskie i niebiańskie, a ich zdolność do linienia symbolizuje odrodzenie duszy.

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
 

Węże są niezbędne dla ekosystemów


Jako drapieżniki węże odgrywają istotną rolę w ekosystemach i pełnią wiele ważnych funkcji. Węże przyczyniają się do zachowania równowagi biologicznej w ekosystemach poprzez regulację populacji innych zwierząt. Poprzez polowanie na gryzonie, ptaki i inne małe zwierzęta, węże wpływają na zachowanie proporcji między różnymi gatunkami w łańcuchu pokarmowym. Węże, które odżywiają się padliną, przyczyniają się do recyklingu organicznego materiału w ekosystemie. To pomaga w przekształcaniu martwych organizmów i materii organicznej w składniki odżywcze dla gleby i roślin.
 

Wąż zielony

Wąż potrafi zabić nawet po śmierci


Głowa węża może nadal ugryźć, nawet kilka godzin po śmierci. Tego typu ukąszenia zwykle zawierają ogromne ilości jadu. 

Przejrzyj >> Ogłoszenia Wąż | Cena Wąż
Źródło : Zoomia.pl
Ciekawostki w Zwierzęta, Zwierzęta terrariowe, Węże
    • Żółwie morskie to mądre, długowieczne i majestatyczne stworzenia. Ich odwieczna wędrówka przez bezkresy oceanów fascynuje. Nie tylko są one przepiękne, ale także pełne znaczenia dla ekosystemów morskich, pomagając w utrzymaniu ich równowagi.
    • Te gady to małe jaszczurki o krótkich ciałach, dużych głowach, ogonach. Gekony posiadają również intrygujące cechy wykraczające poza ich kolorowy i różnorodny wygląd. Występują na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.
arrow_upward
Zaloguj się
Nazwa użytkownika
Hasło
Nie pamiętasz hasła? Przypomnieć
Masz uruchomiony adBlock